Статьи‎ > ‎

Як діяти у разі нещасного випадку невиробничого характеру?

Згідно чинного законодавства в Україні нещасні випадки невиробничого характеру це травматизм, не пов'язаний з виконанням трудових обов'язків (тобто травми, отримані під час бійки, внаслідок удару блискавки, самогубство,  тощо).

Нещасні випадки невиробничого характеру підлягають розслідуванню відповідно до постанови КМУ від 22.03.2001 № 270, якою встановлено порядок розслідування, характеристики, перелік таких нещасних випадків. Згідно з даним Порядком розслідуванню підлягають нещасні випадки, що сталися під час: прямування на роботу чи з роботи пішки, на громадському, власному або іншому транспортному засобі, що не належить підприємству, установі або організації і не використовувався в інтересах цієї організації; переміщення повітряним, залізничним, морським, водним, автомобільним транспортом, в електротранспорті, метрополітені, на канатній дорозі, фунікулері та на інших видах транспортних засобів; виконання громадських обов'язків (рятування людей, захист власності, правопорядку тощо, якщо це не входить до службових обов'язків); виконання донорських функцій; участі в громадських акціях (мітингах, демонстраціях, агітаційно-пропагандистській діяльності тощо); участі у культурно-масових заходах, спортивних змаганнях; проведення культурних, спортивних та оздоровчих заходів, не пов'язаних з навчально-виховним процесом у навчальних закладах; використання газу у побуті; вчинення протиправних дій проти особи, її майна; користування або контакту із зброєю, боєприпасами та вибуховими матеріалами; виконання робіт у домашньому господарстві, використання побутової техніки; стихійного лиха; перебування в громадських місцях, на об'єктах торгівлі та побутового обслуговування, у закладах лікувально-оздоровчого, культурно-освітнього та спортивно-розважального призначення, в інших організаціях.

Нещасні випадки невиробничого характеру трапляються щодня з багатьма людьми, які доволі часто не намагаються захистити свої права, або ж спроби зробити це самостійно закінчуються невдало. Проте необхідно знати порядок розслідування таких випадків, дії в разі виникнення та відшкодування матеріальної, моральної шкоди, завданої в їх результаті.

Доволі поширеними є нещасні випадки у вигляді отримання травм внаслідок падіння під час перебування на об’єктах торгівлі, побутового обслуговування, у закладах лікувально-оздоровчого, культурно-освітнього та спортивно-розважального призначення. Тож, в разі настання такого нещасного випадку, необхідно:

-       Здійснити виклик швидкої допомоги;

-       Повідомити про нещасний випадок адміністрацію закладу;

-       Зібрати письмові пояснення або контакти свідків випадку.

Дані дії потерпілого при складанні акту нещасного випадку невиробничого характеру будуть становити доказову базу, яка слугуватиме доведенню вини співробітників закладу, де трапився нещасний випадок.

Факт ушкодження здоров’я внаслідок нещасного випадку встановлює і засвідчує лікувально-профілактичний заклад, отже потерпілий обов’язково має звернутися в такий заклад для надання йому медичної допомоги. При цьому, документом, який підтверджує ушкодження здоров’я особи, є листок непрацездатності чи довідка лікувально-профілактичного закладу. Потерпілому потрібно повідомити адміністрацію та працівників лікувального закладу про те, що він отримав травму саме внаслідок нещасного випадку, та вказати конкретний заклад де це трапилося.

Лікувально-профілактичні заклади, до яких звернулися або були доставлені потерпілі внаслідок нещасних випадків, протягом доби надсилають до районної держадміністрації (виконавчого органу міської, районної у місті ради) письмове повідомлення за встановленою формою про кожний нещасний випадок, а також заносять нещасний випадок до журналу реєстрації. З огляду на це, потерпілий може вимагати вчинення таких дій відповідальними особами лікувального закладу, якщо цього не було зроблено.

Районна держадміністрація (виконавчий орган міської, районної у місті ради) протягом доби з часу надходження від лікувально-профілактичного закладу повідомлення про нещасний випадок (за винятком нещасних випадків із смертельним наслідком) приймає рішення щодо утворення комісії з розслідування нещасного випадку у складі не менш як трьох осіб. В іншому випадку, приймається рішення про доручення проведення розслідування певній організації, якщо наявна заява про це самого потерпілого. Тоді керівник цієї організації протягом доби з часу надходження рішення про уповноваження її на проведення розслідування призначає комісію у складі не менше трьох осіб.

Розслідування нещасного випадку проводиться протягом 10 календарних днів після утворення комісії, за результатом чого складається акт за формою НТ (невиробничий травматизм). Обов’язковою умовою акту є запис про наявність або відсутність факту наркотичного або алкогольного сп’яніння потерпілого, саме тому має бути проведено незалежну медичну експертизу на наявність алкогольного або наркотичного сп’яніння ще під час огляду потерпілого в лікувально-профілактичному закладі. Інакше, відсутність такої експертизи залишає сумніви щодо того, що стався цей не випадок з вини самого потерпілого.

Щодо відшкодування самої шкоди, зокрема матеріальної, внаслідок ушкодження здоров’я, то її можна відшкодувати в судовому порядку за умови наявності вини завдавача шкоди, неправомірності його дій (бездіяльності) та причинного зв’язку між діями (бездіяльністю) і шкодою.

На підтвердження своєї позиції потерпілому варто посилатися на такі докази:

-       Акт нещасного випадку невиробничого характеру;

-       Квитанції про сплату за лікування та лікарські засоби;

-       Показання свідків;

-       Запис з камер відеоспостереження, тощо.

Якщо потерпілий отримав певні психологічні страждання через такий нещасний випадок, то можна відшкодувати також моральну шкоду.

Якщо все ж таки трапився нещасний випадок невиробничого характеру, дотримання всіх вищевказаних дій потерпілим, контроль ним процесу розслідування і правильна позиція під час судового розгляду цілком може мати наслідки відшкодування йому матеріальної та моральної шкоди.

Тож для найбільш ефективного захисту ваших порушених прав, радимо звернутись до адвоката, який підкаже як краще вчинити в конкретній ситуації. Для цього необхідно зателефонувати до Адвокатського об’єднання «Захист» і наші адвокати нададуть вам кваліфіковану правову допомогу.

За більш детальною інформацією та попереднім записом на консультацію, звертайтесь за телефоном:  094 945-31-39, 050 800-09-77, 050 631-07-12.

 

Будемо раді Вам допомогти!

Comments