Статьи‎ > ‎

Як діяти у випадку, коли роботодавець не видає трудову книжку?

Трудова книжка являє собою офіційний персональний документ, який містить записи про працевлаштування громадянина. До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться (ст. 48 Кодекс законів про працю України).

Трудову книжку треба правильно оформляти, зберігати, вести облік і видавати відповідно до законодавчо встановлених вимог. Оскільки за порушення встановленого порядку ведення обліку, зберігання та видачі трудових книжок посадова особа, яка за це відповідає, несе дисциплінарну, а в передбачених випадках й адміністративну відповідальність.

Відповідно до статті 47 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний провести розрахунок з працівником і видати йому трудову книжку в день звільнення. Проте, як свідчить судова практика, справи про витребуванням трудової книжки та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу не втрачають своєї популярності.

Відповідно до п. 3, 4 постанови Кабінету Міністрів України № 301 від 27.04.93 р. «Про трудові книжки працівників», трудові книжки повинні зберігаються на підприємствах, в установах і організаціях, у представництвах іноземних суб’єктів господарювання, а при звільненні працівника трудова книжка видається йому під розписку в журналі обліку.

Так, у випадку звільнення працівника всі записи про роботу і нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи на цьому підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.

Роботодавець або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівнику його трудову книжку в день звільнення з внесеним до неї записом про звільнення. При затримці видачі трудової книжки з вини власника або уповноваженого ним органу працівникові сплачується середній заробіток за весь час вимушеного прогулу. Отже, законодавець зобов’язує керівника видати трудову книжку, а не надає йому таке право.

Що робити, коли трудову книжку не видають?

– надіслати роботодавцю рекомендований лист з описом вкладення, зі згодою на пересилання трудової книжки засобами поштового зв'язку, із зазначенням поштової адреси, на яку необхідно надіслати трудову книжку. У випадку отримання Вашим роботодавцем листа, Вам прийде зворотне повідомлення про вручення працівниками пошти цього листа представникам роботодавця.

–  якщо трудова книжка не надійшла на вказану Вами адресу, необхідно повторно звернутись до роботодавця, про те на цей раз із вимогою про виплату середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу. Попіклуйтесь про те, щоб Ваше звернення до роботодавця підтверджувалось доказами, наприклад поштовими документами (чек про відправлення, зворотне повідомлення).

–  якщо на Вашому підприємстві (установі, організації) діє профспілкова організація можна звернутись туди, адже захист прав працівників, у тому числі при звільненні є основною метою їх діяльності. Щоправда, вимушені констатувати, що в Україні діяльність профспілок часто є номінальною, а отже, такий спосіб захисту не є дієвий.   

–  звернутися із заявою до Державної служби України з питань праці. Саме цей орган уповноважений складати протоколи про адміністративні правопорушення у випадках порушення законодавства про працю.

–  Звернутись до суду за захистом своїх прав. Так, відповідно до ст. 232 Кодексу законів про працю України трудові спори про витребування трудової книжки, зміну дати звільнення і стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу підлягають безпосередньому розглядові в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах. Таким чином, спочатку, як в інших випадках, звертатися в комісію по трудових спорах не потрібно.

Відповідно до положень статті 28 Цивільного процесуального кодексу України, позови, що виникають з трудових правовідносин, можуть пред'являтися до суду як за місцем проживання/місцем знаходження відповідача, так і за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача. Тому вибір суду за робітником.

Тож для найбільш ефективного захисту ваших порушених прав, радимо звернутись до адвоката, який підкаже як краще вчинити в конкретній ситуації. Для цього необхідно зателефонувати до Адвокатського об’єднання «Захист» і наші адвокати нададуть вам кваліфіковану правову допомогу.

За більш детальною інформацією та попереднім записом на консультацію, звертайтесь за телефоном:  094 945 31 39, 050 800 09 77, 050 631 07 12.

 

Будемо раді Вам допомогти!

 

Comments