Статьи‎ > ‎

Як оскаржити дії (бездіяльність) лікарів?

При зверненні за медичною допомогою, ми зазвичай покладаємось на вміння та досвід кваліфікованих фахівців, які в змозі вчасно та якісно її надати. Проте, непоодинокими є випадки, коли медпрацівники не допомагають пацієнтам, а навпаки завдають шкоди здоров’ю. Тож в разі неможливості мирним шляхом вирішити конфлікт між лікарем і пацієнтом, настає можливість звернутися до суду для вирішення цього питання.

 Спочатку потрібно визначити причину виникнення неприємної ситуації, наприклад: нещасний випадок в медицині, недоліки призначеного лікувального процесу, або ж неправильний початковий діагноз, що спричинив ускладнення хвороби, тощо.

Згідно зі статтею 55 Конституції України громадянам не передбачено будь-яких обмежень для звернення до суду, в тому числі і з позовами до лікарів. Найважливішим елементом кожної справи, яка розглядається в суді, є доказ провини. До таких доказів відносяться будь-які відомості, що стосуються даної справи та підтверджують позицію позивача, а також причинно-наслідковий зв'язок між результатами неякісної медичної допомоги та шкодою, завданою здоров'ю. Це можуть бути певні документи, включаючи висновки експертів, фахівців, а також покази свідків.

 Перелік «медичних» злочинів міститься у розділі II Кримінального кодексу України(ККУ) «Злочини проти життя і здоров’я особи», а саме:

-       неналежне виконання професійних обов’язків, що спричинило зараження особи вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби (ст. 131 ККУ);

-       розголошення відомостей про проведення медичного огляду на виявлення зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби (ст. 132 ККУ);

-       незаконне проведення аборту (ст. 134 ККУ) – у разі, якщо медичний працівник не має спеціальної медичної освіти;

-       незаконна лікувальна діяльність (ст. 138 ККУ) - заняття лікувальною діяльністю без спеціального дозволу, здійснюване особою, яка не має належної медичної освіти;

-       ненадання допомоги хворому медичним працівником (ст. 139 ККУ);

-       неналежне виконання професійних обов’язків медичним або фармацевтичним працівником (ст. 140 ККУ);

-       порушення прав пацієнта (ст. 141 ККУ);

-       незаконне проведення дослідів над людиною (ст. 142 ККУ);

-       порушення встановленого законом порядку трансплантації органів або тканин людини (ст. 143 ККУ);

-       насильницьке донорство (ст. 144 ККУ):

-       незаконне розголошення лікарської таємниці (ст. 145 ККУ).

Що потрібно робити в разі завдання лікарем шкоди здоров’ю?

-       Зібрати усю наявну інформацію: висновки (консультації) фахівців, історії хвороби, виписки і довідки. Якщо орган відмовляє у видачі необхідної документації, то потрібно звернутися до суду з відповідним клопотанням.

-       У тому випадку, якщо ваше лікування має відношення до медичного страхування, потрібно завітати до компанії-страховика, якою і повинно бути організовано безкоштовне проведення досудової експертизи.

-       Звернутися до органів управління охорони здоров'я із проханням про розгляд цього випадку на спеціальній лікарській комісії.

-       Спробувати врегулювати суперечку в досудовому порядку, звернувшись з претензією до керівника медичного закладу, працівник якого заподіяв шкоду.

-       Якщо мирним способом не вирішилось питання, тоді звернутись до суду із позовом, який міститиме усі наявні докази та факти, які підтверджують завдану шкоду здоров’ю саме внаслідок дій(бездіяльності) лікаря.

 Для звернення до суду, потрібно в позовній заяві вказати інформацію про перебіг подій з моменту звернення до лікаря до моменту порушення прав, неправомірних дій та конкретних негативних наслідків разом із доказами. Завдана шкода повинна бути досить докладно описаною. Також важливо зробити посилання на норми законів, що були порушені лікарем (як от обов'язок медпрацівників надавати безпечні медичні послуги належної якості, що відповідає встановленим стандартам). Для правильного висвітлення фактів та наведення допустимих доказів вам знадобиться допомога професійних адвокатів.

 Тож для найбільш ефективного захисту ваших порушених прав, радимо звернутись до адвоката, який підкаже як краще вчинити в конкретній ситуації. Для цього необхідно зателефонувати до Адвокатського об’єднання «Захист» і наші адвокати нададуть вам кваліфіковану правову допомогу.

За більш детальною інформацією та попереднім записом на консультацію, звертайтесь за телефоном:  094 945 31 39, 050 800 09 77, 050 631 07 12.

 Будемо раді Вам допомогти!

Comments