Статьи‎ > ‎

Як вагітній жінці захистити свої трудові права?

Випадки порушення трудових прав вагітної жінки або матері з дитиною у віці до 3 років зустрічаються досить часто. Захисти свої права можна, лише знаючи їх.

 По-перше, ніяких пільг або привілеїв при прийомі на роботу очікувати не варто. Але вагітна жінка має пам’ятати, що компанія не може відмовити в працевлаштуванні тільки тому, що вона чекає на дитину. Якщо такий випадок стався, попросіть роботодавця написати письмову відмову. В подальшому її можна буде оскаржити в судовому порядку.

 Коли вагітна жінка влаштовується на роботу, то може не повідомляти керівництву про те, що вона при надії, адже це її право, а не обов’язок. Разом з тим, якщо під час співбесіди стане відомо про вагітність, жінка не звільняється від проходження випробувального терміну.

 Прописані в законі гарантії збереження за вагітною працівницею робочого місця чітко встановлюють, що звільняти таку жінку компанія не має права. Це стосується також:

 працівниць, котрі мають дітей до 3 років;

жінок з дітьми до 6 років, які потребують домашнього догляду;

одиноких матусь;

жінок, які мають дитину-інваліда.

Навіть якщо така співробітниця не дотримується трудової дисципліни і прогулює роботу, звільнити її не можна.

 Єдиним винятком є повна ліквідація підприємства. Але навіть тоді вагітну жінку зобов’язані працевлаштувати на нове робоче місце або домовитися про виплату компенсації. Також роботодавець має працевлаштувати жінку, у якої закінчується строковий трудовий договір під час вагітності.

 Якщо всупереч вимогам законодавства таку робітницю все ж звільняють, вона повинна відстоювати своє порушене право. Наприклад, варто звернутися з заявою до Державної служби України з питань праці для проведення перевірки: це стосується підприємств будь-якої форми власності.

 Але звернення в службу – це не єдиний інструмент захисту, яким може скористатися жінка, трудові права якої були порушені. Можна оскаржувати факт звільнення як у суді загальної юрисдикції, вимагати компенсації моральної шкоди та поновлення на роботі, так і, звернувшись до прокуратури, вимагати відкрити кримінальне провадження за статтею 172 Кримінального кодексу України (незаконне звільнення з особистих мотивів). Роботодавцю в такому випадку загрожує штраф або навіть арешт.

 Тож для найбільш ефективного захисту ваших порушених прав, радимо звернутись до адвоката, який підкаже як краще вчинити в конкретній ситуації. Для цього необхідно зателефонувати до Адвокатського об’єднання «Захист» і наші адвокати нададуть вам кваліфіковану правову допомогу.

За більш детальною інформацією та попереднім записом на консультацію, звертайтесь за телефоном:  094 945 31 39, 050 800 09 77, 050 631 07 12.

 

Будемо раді Вам допомогти!

 

Comments