Статьи‎ > ‎

Незаконне звільнення

Незаконне звільнення


З огляду на загальновідомі поняття, незаконним вважається звільнення роботодавцем працівника з порушенням норм чинного трудового законодавства та умов раніше укладеного між ними трудового договору.

Доволі часто зустрічаються випадки незаконного звільнення працівників з роботи, тому потрібно розуміти як діяти за подібних обставин.

Спочатку потрібно спробувати з’ясувати причини звільнення безпосередньо із роботодавцем, тобто вирішити проблему в добровільному порядку. Зокрема, працівник має звернутись до роботодавця з метою отримання причини звільнення та вимагати добровільного поновлення на роботі.

Відповідно до статті 36 Кодексу законів про працю (КЗпП) підставами припинення трудового договору є:

1) угода сторін;

2) закінчення строку, крім випадків, коли трудові відносини фактично тривають і жодна з сторін не поставила вимогу про їх припинення;

3) призов або вступ працівника або власника - фізичної особи на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу, крім випадків, коли за працівником зберігаються місце роботи;

4) розірвання трудового договору з ініціативи працівника, з ініціативи власника або уповноваженого ним органу або на вимогу профспілкового чи іншого уповноваженого на представництво трудовим колективом органу;

5) переведення працівника, за його згодою, на інше підприємство, в установу, організацію або перехід на виборну посаду;

6) відмова працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, організацією, а також відмова від продовження роботи у зв'язку із зміною істотних умов праці;

7) набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено (крім випадків звільнення від відбування покарання з випробуванням) до позбавлення волі або до іншого покарання, яке виключає можливість продовження даної роботи;

7-1) укладення трудового договору (контракту), всупереч вимогам ЗУ "Про запобігання корупції", встановленим для осіб, які звільнилися або іншим чином припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом року з дня її припинення; 7-2) з підстав, передбачених ЗУ "Про очищення влади";

8) підстави, передбачені контрактом;

9) підстави, передбачені іншими законами.

Зміна підпорядкованості підприємства, установи, організації не припиняє дії трудового договору.

У разі зміни власника підприємства, а також у разі його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується. Припинення трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників.

Згідно із положеннями статті 40 КЗпП не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці. Це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації.

У випадку, коли працівнику не вдалось мирно вирішити питання поновлення на роботі, є можливість звернутись до суду з метою захисту порушених прав та інтересів. Відповідно до статті 232, 233, 235 КЗпП працівник має право звернутись до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду з позовом про поновлення на роботі та стягнення оплати за час вимушеного прогулу в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки.

Крім того, у судовому порядку можна вимагати відшкодування моральної шкоди, якщо порушення законних прав та інтересів призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагають додаткових зусиль для організації вашого життя.

Тож для найбільш ефективного захисту ваших порушених прав, радимо звернутись до адвоката, який підкаже як краще вчинити в конкретній ситуації, які документи потрібно зібрати та підготує правову позицію по справі. Для цього необхідно зателефонувати до Адвокатського об’єднання «Захист» і наші адвокати нададуть вам кваліфіковану правову допомогу.

За більш детальною інформацією та попереднім записом на консультацію, звертайтесь за телефоном:  094 945-31-39, 050 800-09-77, 050 631-07-12.

Будемо раді Вам допомогти!

Comments