Статьи‎ > ‎

Притягнення до відповідальності в разі домагання на роботі


На даний момент в законодавстві немає єдиного підходу до визначення сексуальних домагань на роботі, як і немає чітко виробленої стратегії захисту у цих справах. Якщо звернутись до міжнародних норм та провести паралелі з існуючим законодавством України, то саме «харасмент» включає в себе дії сексуального характеру, виражені словесно (це можуть бути погрози, залякування) або ж фізичні (дотики, поплескування), які принижують або ображають осіб, які перебувають у відносинах трудового, службового або матеріального підпорядкування. Про це йдеться в Законі "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків".

Згідно ж з міжнародним правом, домагання на роботі - це перш за все небажана поведінка сексуального характеру. Це може бути як фізичний контакт і пропозиції, так і натяки сексуального характеру, демонстрація порнографії і сексуальні вимоги. Така поведінка вважається дискримінацією проти жінок, якщо представниця прекрасної статі має підстави побоюватися, що її відмова може перешкоджати просуванню по службі або ж такі дії створюють ворожий настрій на роботі. Про це йдеться у Конвенції ООН "Про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок". В такій категорії справ фігурують саме жінки, про чоловіків чомусь не згадується на практиці.

Від Комітету МОП (Міжнародної організації праці) також є визначення харасменту. Таким є будь-яка образа, невідповідні зауваження, жарт, натяк або коментар щодо одягу жінки, будови її тіла, сімейного стану, хтивий погляд, який асоціюється з сексуальністю, і будь-який непотрібний фізичний контакт (дотик, щипок, пещення, напад) .Відповідно навіть за нешкідливий жарт, якщо ваша колега його не розуміє, вас вже можна звинуватити в домаганні і дискримінації жінок.

Також варто відзначити, що згідно з українським дефініціям відповідальність несе керівник, а відповідно до міжнародних - будь-який співробітник.

В юридичній психології існує таке поняття як віктимна поведінка – така , що провокує поведінку жертви. Це можуть бути дії або вчинки, які провокують бажання зробити щодо жертви правопорушення. Це я до того, що, якщо ви на двозначні компліменти шефа відповідаєте з посмішкою, дозволяєте собі фліртувати, жартувати на вульгарні теми, то не дивуйтеся, коли одного разу виявите його руку у себе на коліні. Адже ми завжди говоримо про те, що краще конфлікт попередити, ніж боротися з його наслідками.

Закон "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків" в разі домагання пропонує постраждалій особі звернутися зі скаргою до Уповноваженого з прав людини, органів державної влади, органів місцевого самоврядування в порядку Закону "Про звернення громадян" або ж до суду.

Попередньо перед зверненням в вищезазначені органи радимо озброїтися доказовою базою: свідки, готові дати пояснення; або ж збережені листування, записи на диктофон розмови з тим, хто "пристає", але тут треба бути акуратними, адже такі докази зазвичай сприймаються скептично, оскільки є труднощі з ідентифікацією особи (кому саме належать голоси з записаної розмови, або ж як визначити що саме ця людина писала вам, а не хтось інший.

Слід зазначити, що такі дії підпадають під кваліфікацію ч. 2 ст. 154 КК "примус до вступу в статевий зв'язок з людиною, з якою потерпілий (а) перебуває в службовій залежності. Поняття примусу до вступу в статевий зв'язок набагато вужче. У випадку з криміналом жертві треба довести не тільки непристойні дії начальника, а й сам факт примусу і бажання вступити в статевий зв'язок, а не просто поприставати. Тобто сама пропозиція вступити в статевий зв'язок, наприклад, за підвищення, не створює склад за ч. 2 ст. 154. А ось, якщо за відмову керівник погрожує вас звільнити, то це вже інша справа.

У висновку примус до вступу в сексуальний зв'язок завжди є сексуальним домаганням, але не всяке сексуальне домагання є примусом до сексуального зв'язку. Такі неприємні ситуації існують, але, на жаль, в силу зрозумілих причин випадки звернення до суду поодинокі.

Тож для найбільш ефективного захисту ваших порушених прав, радимо звернутись до адвоката, який підкаже як краще вчинити в конкретній ситуації, які докази потрібно зібрати та підготує правову позицію по справі. Для цього необхідно зателефонувати до Адвокатського об’єднання «Захист» і наші адвокати нададуть вам кваліфіковану правову допомогу.

За більш детальною інформацією та попереднім записом на консультацію, звертайтесь за телефоном:  094 945-31-39, 050 800-09-77, 050 631-07-12.

Будемо раді Вам допомогти!

 

 

Comments