Статьи‎ > ‎

Звільнення працівника під час відпустки

Одним із способів незаконного звільнення працівника є його звільнення під час перебування у відпустці на відпочинку. Такі випадки трапляються доволі часто.

Недобросовісні роботодавці не дотримуються норм трудового законодавства і це призводить до негативних наслідків як для працівників, так і для роботодавців. При оформленні відпустки працівнику варто  звернути увагу на складання графіку, подання заяви на відпустку, видачу наказу про відпустку та оплату самої відпустки.

Потрібно знати, що відповідно до  ч. 10 ст. 10 Закону України "Про відпустки" та ч. 4 ст. 79 КЗпП черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються власником підприємства, установи або уповноваженою на це особою та доводиться до відома усіх працівників. Коли складаються графіки, то враховуються потреби виробництва, особисті інтереси працівників.

Власник чи уповноважений ним зобов`язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніше як за два тижні. До того ж працівник повідомлений про початок відпустки, якщо він поставив підпис у наказі про відпустку.

Подача заяви про відпустку працівником може мати місце, коли працівник хоче перенести терміни відпустки на інший період, або продовжена у разі непрацездатності працівника, чи збіг відпустки з відпусткою у зв`язку з навчанням, тощо ч. 2 ст. 11 Закону України "Про відпустки". В даній заяві вказується дата початку щорічної відпустки та її тривалість. Коли працівник іде у щорічну відпустку за графіком то заява може і не подаватися, видається лише наказ.

Відповідно до ст. 74 КЗпП України щорічна відпустка надається працівнику зі збереженням місця роботи і зарплати. Згідно ст. 115 КЗпП України заробітна плата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до її початку.

Існує чіткий порядок оформлення відпусток: ведеться графік відпусток, контролюється відповідальною особою вихід працівника у відпустку про що повідомляється він особисто у письмовій формі, видається наказ на конкретну особу про вихід її у відпустку та проводиться оплата за три робочі дні до відпустки працівнику. Даний порядок недобросовісні роботодавці можуть не дотримувати.

Проте п. 2 ст.40 КзПП України передбачено, що не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці.

Тому у випадках незаконного звільнення під час перебування у відпустці доцільно захищати свої трудові права, шляхом звернення до суду та вимагати поновлення на займаній посаді, виплату компенсації за вимушений прогул та завдану моральну шкоду.

Для найбільш ефективного захисту ваших порушених прав, радимо звернутись до адвоката, який підкаже як краще вчинити в конкретній ситуації. Для цього необхідно зателефонувати до Адвокатського об’єднання «Захист» і наші адвокати нададуть вам кваліфіковану правову допомогу.

За більш детальною інформацією та попереднім записом на консультацію, звертайтесь за телефоном:  094 945 31 39, 050 800 09 77, 050 631 07 12.

Будемо раді Вам допомогти!

Comments